Mikroprzedsiębiorstwo to z reguły jednoosobowa działalność właściciela firmy. W firmie reprezentującej tak zwaną małą przedsiębiorczość czasem pracuje mniej niż 10 osób. Obroty mikroprzedsiębiorstw nie są duże, jednak jest to bardzo dynamicznie rozwijający się sektor gospodarki, który przyczynia się do zmniejszenia bezrobocia. Ważne cechy mikroprzedsiębiorstwa to innowacyjność i elastyczność.

Jest to bardzo różnorodny sektor gospodarki. Prowadzenie małego biznesu daje wiele możliwości, ale stanowi również duże wyzwanie. W mikroprzedsiębiorstwie nie istnieją wyspecjalizowane działy, które zajmują się różnymi kwestiami – wszystkie funkcje przypadają właścicielowi firmy oraz – ewentualnie – jego pracownikom. Koszty utrzymania odrębnych działów, takich jak na przykład księgowość, na ogół przekraczają możliwości mikroprzedsiębiorstwa. Prowadzenie małej firmy zgodnie z przepisami ułatwia odpowiednio dobrane do potrzeb przedsiębiorstwa oprogramowanie.

Jak wybrać software dla mikroprzedsiębiorstwa?

Oprogramowanie dla mikroprzedsiębiorstwa powinno mieć szereg funkcji, które usprawnią pracę firmy, zwiększą jej efektywność oraz pomogą obniżyć koszty. Przykładem systemu, który sprawdza się przy prowadzeniu zarówno średnich, jak i małych przedsiębiorstw, jest oprogramowanie Comarch ERP Optima (https://boss.net.pl/comarch-erp-optima/). Jest to system zintegrowany i funkcjonalny, który składa się z kilku modułów. Wśród nich znajdują się aplikacje przeznaczone do prowadzenia księgowości, fakturowania, archiwizacji danych, a także zarządzania oraz handlu z magazynem. Comarch ERP Optima może mieć zastosowanie w każdej branży. Cechą oprogramowania jest jego uniwersalność, dzięki której można wykorzystywać je w mikroprzedsiębiorstwach prowadzących różnego rodzaju działalność.

Wsparcie dla księgowości

W mikroprzedsiębiorstwach rzadko spotykamy odrębny dział prowadzący księgowość. O prawidłowość czynności w tym zakresie musi zadbać przedsiębiorca. Ma on możliwość skorzystania z usług firmy zewnętrznej. Sposobem na zmniejszenie kosztów prowadzenia księgowości jest wyspecjalizowane oprogramowanie. Comarch ERP Optima został wyposażony w zaawansowany moduł, który można wykorzystać do obsługi form księgowości wymaganych przy prowadzeniu działalności gospodarczej. System wspiera przedsiębiorcę w obsłudze pracowników dzięki aplikacji Comarch ERP Optima Kadry i Płace (https://boss.net.pl/oprogramowanie/dla-malych-i-srednich-firm/ksiegowosc-kadry-i-place/). Uniwersalny i rozbudowany system do zarządzania mikroprzedsiębiorstwem to przydatna inwestycja, dzięki której przedsiębiorca może poświecić więcej czasu na prowadzenie i promowanie biznesu. Takie rozwiązanie zmniejsza więc koszty prowadzenia firmy, a jednocześnie daje nowe możliwości rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *