Drukarka do etykiet to urządzenie, na którym wydrukujemy między innymi etykiety do tworzenia katalogów i oznaczania sprzętu w przedsiębiorstwie, naklejki do oznaczania segregatorów i teczek, metki produktów lub etykiety z adresami. Dzięki właściwemu urządzeniu bez problemu stworzymy trwałe i czytelne etykiety; w każdym większym przedsiębiorstwie jest to niemal niezbędne urządzenie.

W domowych warunkach możemy korzystać z mniej zaawansowanych rozwiązań, jednak w firmie potrzebny jest sprzęt bardziej profesjonalny. Należy założyć, że w przedsiębiorstwie drukarka etykiet będzie stosowana dość często, dlatego należy wybrać model przystosowany do druku dużej liczby etykiet. Z kolei urządzenie wykorzystywane w przemyśle powinno tworzyć etykiety o podwyższonej trwałości.

Drukarka etykiet – na co zwrócić uwagę?

Najpopularniejszym urządzeniem jest termiczna drukarka etykiet. Jej charakterystyczną cechą jest druk wyłącznie w czarnym kolorze. Termiczna drukarka wymaga specjalistycznego, więc droższego papieru. Taki model jest stosowany zwykle do wydruku użytecznego przez krótszy czas, ponieważ papier w nich stosowany nie jest bardzo odporny na czynniki zewnętrze. Z drugiej strony głowica barwiąca w termicznej drukarce etykiet jest bardzo trwała.

Drugą możliwością jest termotransferowa drukarka etykiet, która jest w stanie obsługiwać kolorowy druk, umożliwia również zastosowanie zwykłego papieru. Wydruki wykonane przy pomocy tego modelu są trwałe i odporne na takie czynniki, jak wilgoć, upływ czasu lub uszkodzenia mechaniczne. Jest to jednak związane z wyższymi kosztami przygotowania etykiety.

Termotransferowa drukarka korzysta z różnych rodzajów taśm. Do tworzyw sztucznych i folii przeznaczona jest taśma żywiczna, woskowa jest wykorzystywana przy papierach i kartonach, taśmy woskowo-żywiczne służą do wydruków na zróżnicowanych tworzywach, a taśma textille – do druku na tekstyliach.

Decydując się na drukarkę etykiet należy zwrócić uwagę na możliwą długość taśmy barwiącej – im dłuższa, tym druk jest tańszy. Kolejny czynnik to rozdzielczość – im wyższa, tym lepszej jakości wydruk uzyskamy. Szerokość wydruku to parametr, który mówi nam, jakiej szerokości etykiety wydrukujemy na drukarce. Istotnym czynnikiem są też szybkość wydruku, sposób podłączenia z komputerem oraz obsługiwane przez urządzenie systemy.

Kolejną ważną decyzją jest wybór typu drukarki – może być ona przenośna, niewielkich rozmiarów, stacjonarna lub przemysłowa, którą może być wykorzystana do druku hurtowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *