Drukarka do etykiet to urządzenie, na którym wydrukujemy między innymi etykiety do tworzenia katalogów i oznaczania sprzętu w przedsiębiorstwie, naklejki do oznaczania segregatorów i teczek, metki produktów lub etykiety z adresami. Dzięki właściwemu urządzeniu bez problemu stworzymy trwałe i czytelne etykiety; w każdym większym przedsiębiorstwie jest to niemal niezbędne urządzenie.

W domowych warunkach możemy korzystać z mniej zaawansowanych rozwiązań, jednak w firmie potrzebny jest sprzęt bardziej profesjonalny. Należy założyć, że w przedsiębiorstwie drukarka etykiet będzie stosowana dość często, dlatego należy wybrać model przystosowany do druku dużej liczby etykiet. Z kolei urządzenie wykorzystywane w przemyśle powinno tworzyć etykiety o podwyższonej trwałości.

Drukarka etykiet – na co zwrócić uwagę?

Najpopularniejszym urządzeniem jest termiczna drukarka etykiet. Jej charakterystyczną cechą jest druk wyłącznie w czarnym kolorze. Termiczna drukarka wymaga specjalistycznego, więc droższego papieru. Taki model jest stosowany zwykle do wydruku użytecznego przez krótszy czas, ponieważ papier w nich stosowany nie jest bardzo odporny na czynniki zewnętrze. Z drugiej strony głowica barwiąca w termicznej drukarce etykiet jest bardzo trwała.

Drugą możliwością jest termotransferowa drukarka etykiet, która jest w stanie obsługiwać kolorowy druk, umożliwia również zastosowanie zwykłego papieru. Wydruki wykonane przy pomocy tego modelu są trwałe i odporne na takie czynniki, jak wilgoć, upływ czasu lub uszkodzenia mechaniczne. Jest to jednak związane z wyższymi kosztami przygotowania etykiety.

Termotransferowa drukarka korzysta z różnych rodzajów taśm. Do tworzyw sztucznych i folii przeznaczona jest taśma żywiczna, woskowa jest wykorzystywana przy papierach i kartonach, taśmy woskowo-żywiczne służą do wydruków na zróżnicowanych tworzywach, a taśma textille – do druku na tekstyliach.

Decydując się na drukarkę etykiet należy zwrócić uwagę na możliwą długość taśmy barwiącej – im dłuższa, tym druk jest tańszy. Kolejny czynnik to rozdzielczość – im wyższa, tym lepszej jakości wydruk uzyskamy. Szerokość wydruku to parametr, który mówi nam, jakiej szerokości etykiety wydrukujemy na drukarce. Istotnym czynnikiem są też szybkość wydruku, sposób podłączenia z komputerem oraz obsługiwane przez urządzenie systemy.

Kolejną ważną decyzją jest wybór typu drukarki – może być ona przenośna, niewielkich rozmiarów, stacjonarna lub przemysłowa, którą może być wykorzystana do druku hurtowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *