VPN to skrót pełnej angielskiej nazwy – Virtual Private Networks, która w języku polskim oznacza Wirtualne Sieci Prywatne. Sieci VPN pozwalają na łączność z internetem z każdej lokalizacji, za pośrednictwem szyfrowanego połączenia. Dzięki zastosowaniu tej technologii zwiększa się bezpieczeństwo korzystania z sieci, ponieważ inni użytkownicy nie mogą odczytać udostępnianych przez nas informacji. Użycie VPN pomaga chronić się na przykład przed cyberatakami lub nieuczciwą konkurencją.

Zasada działania sieci VPN

Podczas “normalnego”, nieszyfrowanego korzystania z internetu, cała aktywność użytkownika w sieci przechodzi przez serwer dostawcy. Przy użyciu pewnych narzędzi oraz informacji, praktycznie każda osoba jest w stanie odczytać te dane. W ten sposób haker może uzyskać wiedzę na temat naszych kontaktów i życia prywatnego, ale również między innymi wiedzę o zakupach internetowych, podróżach lub finansach. Sieci VPN pozwalają na ukrycie aktywności internetowej użytkownika, który tworzy indywidualne szyfrowane połączenie sieciowe. Inni użytkownicy mogą jedynie zarejestrować, że korzystamy z internetu.

Wbrew pozorom, do uzyskania Wirtualnej Sieci Prywatnej nie jest potrzebna bardzo specjalistyczna wiedza. Dostępne są różnego rodzaju usługi i programy, dzięki którym w szybki o prosty sposób możemy utworzyć szyfrowane połączenie sieciowe oraz bezpiecznie z niego korzystać. Wybierając usługę VPN należy zwrócić uwagę na limity transferu danych, liczbę urządzeń, które w jednym momencie mogą łączyć się z siecią oraz w jaki sposób są na serwerze przechowywane dane.

Zalety Wirtualnych Sieci Prywatnych

Stosowanie sieci VPN ma wiele zalet. Najważniejsza z nich jest wygodne i bezpieczne korzystanie z sieci, co jest szczególnie ważne na przykład w firmie lub podczas dokonywania operacji finansowych. Wirtualne Sieci Prywatne to również sposób na zachowanie prywatności – osobiste zdjęcia i maile mogą być dla przestępców bogatym źródłem informacji, które mogą potem wykorzystać na naszą szkodę. Sieci VPN pozwalają nie martwić się tym zagrożeniem. Szyfrowane połączenie będzie bardzo przydatne w trakcie korzystania z otwartych sieci Wi-Fi lub ogólnych sieci w miejscach publicznych, które mogą być groźnym narzędziem w rękach hakera.

Sieci VPN, umożliwiają również korzystanie z internetu z pominięciem blokady regionalnej. Dzięki temu rozwiązaniu bez przeszkód możemy korzystać z zasobów dostępnych tylko w Polsce również za granicą. Sieci VPN umożliwiają łatwy i szybki dostęp do firmowej sieci, co pozwala na sprawną pracę zdalną z dowolnego miejsca. Dzięki Wirtualnej Sieci Prywatnej możemy również bez przeszkód korzystać z sieci domowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *