Magazyn wysokiego składowania to potoczna nazwa, którą określa się jeden ze sposobów gospodarki magazynowej. Powierzchnie magazynowe możemy podzielić na magazyny niskiego, średniego oraz wysokiego składowania. Jednym z kryteriów jest wysokość składowania towaru. W magazynie wysokiego składowania, czyli wielokondygnacyjnym, wysokość składowania towaru może sięgać 25 metrów, a nawet wyżej. Inny podział magazynów uwzględnia przede wszystkim wysokość budynków – magazyn wysoki ma od około 25 do 55 metrów wysokości, a obiekty wyższe to tak zwane magazyny wysokościowe. Co ciekawe, za magazyn wysokiego składowania uznaje się także budynek o wysokości powyżej 12 metrów, w którym regały na towar ustawione są do maksymalnej wysokości. W definicjach magazynu wysokiego składowania bierze się też pod uwagę między innymi technologię składowania, odpowiednie wyposażenie techniczne oraz zastosowanie zintegrowanego systemu komputerowego, który kieruje działaniem urządzeń w magazynie oraz innych systemów technicznych.

Comarch ERP XL dla magazynów wysokiego składowania

Do obsługi wysokiego składowania niezbędne jest narzędzie, które usprawni jego funkcjonowanie, między innymi przez zautomatyzowanie pracy. Przykładem oprogramowania, które umożliwia osiągnięcie przewagi konkurencyjnej jest Comarch ERP XL.

Narzędzie do obsługi gospodarki magazynowej firmy powinno działać kompleksowo, we współpracy z innymi działami, a także pozwalać na zarządzanie większą liczbą magazynów, z uwzględnieniem magazynów wewnętrznych oraz oddziałowych. W przypadku magazynu wysokiego składu szczególnie ważna jest dobra organizacja oraz rozmieszczenie towaru. Comarch ERP XL umożliwia między innymi stworzenie opisu struktury magazynu – oprogramowanie bierze pod uwagę różne cechy, takie jak na przykład rozmiar czy waga. Pozwala to na stworzenie systemu, który pomoże sprawnie i efektywnie rozłożyć towar w magazynie.

Warto też zwrócić uwagę, żeby oprogramowanie w firmie miało dodatkowe funkcje – magazyn jest przecież częścią większej struktury. Przedsiębiorstwo staje się konkurencyjne, gdy poszczególne jego działy współpracują ze sobą, dlatego dobrym rozwiązaniem jest oprogramowanie umożliwiające kompleksową obsługę firmy, w tym także magazynu wysokiego składowania, poprzez analizę stanów magazynowych oraz kontrolę nad płynnością procesów odbywających się w obrębie przestrzeni magazynowej. Sprawdzi się tutaj oprogramowanie Comarch ERP XL dostosowane do obsługi magazynu wysokiego składowania oraz innych ważnych procesów w firmie, takich jak między innymi wysyłka towaru oraz tworzenie tras dostaw i dokumentów spedycyjnych. System pozwala na obsługiwanie różnych kanałów sprzedaży oraz współpracę z kontrahentami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *