Zabezpieczenie danych w chmurze niejednemu internaucie spędza sen z powiek. A wystarczy pamiętać o kilku elementarnych kwestiach związanych z cyfrowym bezpieczeństwem, żeby informacje, które umieszczamy z dala od naszych komputerów, były możliwie bezpieczne.
Najważniejszym sposobem na zabezpieczenie danych ciągle jest posiadanie dobrego hasła do konta. Hasło, którym jest imię psa, nazwa ulubionej drużyny piłkarskiej, data urodzin czy imię rodzica lub współmałżonka są tak łatwe do złamania, jak łatwe jest umieszczenie tych informacji na swoim profilu w którymś z serwisów społecznościowych. To tam najczęściej przestępcy poszukują podstawowych informacji dotyczących hasła.
Z tego względu hasło powinno zawierać litery różnej wielkości, cyfry i jakiekolwiek znaki dodatkowe – matematyczne, interpunkcyjne, symbole graficzne itp. Hasło powinno być inne, niż np. do konta bankowego, poczty elektronicznej czy pozostałych usług. Ponadto jeżeli istnieje możliwość weryfikacji dostępu, warto korzystać z tej opcji. Oczywiście nie ma żadnych przeszkód w tym, żebyśmy dodatkowo szyfrowali przesyłane pliki np. za pomocą specjalnych programów, które wymagają dodatkowego hasła do otwarcia czy skorzystania z zaszyfrowanego pliku.
Ponadto warto pamiętać, że wyciek danych z chmury bardzo często jest związany z nieostrożnym działaniem jej użytkowników. Dostęp do danych, jakie zostaną do niej przesłane, powinny posiadać wyłącznie sprawdzone osoby. Poza tym pośrednio można chronić zawartość swojej chmury przez posiadanie legalnego oprogramowania pochodzącego z pewnych źródeł. Instalowanie na komputerze lub urządzeniu mobilnym pirackich wersji najpopularniejszych programów może sprawić, że na nasz dysk trafi również doskonale zamaskowany piracki keylogger, którego celem jest przechwytywanie wszystkich haseł, jakich używamy na co dzień. W tym również haseł do chmury.
Nie bez znaczenia jest również renoma dostawcy usługi. Jeżeli jakaś firma oferuje znaczną przestrzeń dyskową do wszelkich zastosowań za darmo, wówczas można się spodziewać, że stosowane przez nią zabezpieczenia są stosunkowo niskiej jakości. Dane, które znajdą się w takiej chmurze, mogą stać się łupem hakerów. Przeciwieństwem takiej sytuacji jest korzystanie z usługi Comarch Cloud – niezawodnej i bezpiecznej chmury, której zaufało już ponad 140 tys. firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *