PaaS, czyli Platform as a Service (Platforma jako usługa) jest usługą pośrednią pomiędzy IaaS a SaaS. Jest to model chmury obliczeniowej skierowany do profesjonalistów, głównie programistów.

PaaS, podobnie jak pozostałe usługi w chmurze, polega na dostarczeniu użytkownikowi gotowych rozwiązań, w tym przypadku wirtualnego środowiska koniecznego do pracy programistycznej. Wystarczy połączenie z Internetem oraz posiadanie sprawnego komputera z zainstalowaną przeglądarką internetową, żeby zająć się programowaniem. PaaS obejmuje swoim zasięgiem wszystkie działania konieczne w pracy programistycznej, takie jak projektowanie oraz tworzenie aplikacji, a także ich testowanie, udostępnianie czy wdrażanie. Aktualizacją systemu, jego stabilnością czy koniecznymi zabezpieczeniami zajmuje się dostawca usługi.

Eksperci twierdzą, że PaaS jest prawdziwą przyszłością branży programistycznej. Firmy, które posiadają działy IT, powoli zaczynają rezygnować z całej koniecznej infrastruktury informatycznej, przenosząc swoją aktywność do chmury. Jest to nie tylko bardzo wygodne rozwiązanie, ale przede wszystkim niedrogie oraz interesujące z biznesowego punktu widzenia. Biorąc pod uwagę fakt, że udostępnianiem mocy obliczeniowej dla programistów zajmują się również najwięksi gracze na rynku, tacy jak Google czy Microsoft, przed pracą w środowisku PaaS rysują się naprawdę dobre perspektywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *