System odczytów radiowych to rozwiązanie przeznaczone dla przedsiębiorstw z branży wodno-kanalizacyjnej. Technologia odczytów radiowych ułatwia zliczanie wskazań wodomierza w trudno dostępnych miejscach. To inwestycja, która przekłada się na realne oszczędności, zarówno w kwestiach finansowych, jak i pod względem czasu. Podstawowe elementy systemu to wodomierz oraz nakładka radiowa.

W jaki sposób działa system odczytów radiowych?

Dostępne są dwie metody jego wykorzystania. Pierwszy z nich to inkasencki system zbierania danych. W tym przypadku osoba zajmująca się kontrolą stanu wodomierzy powinna znajdować się w pobliżu urządzenia z nakładką radiową. Inkasent jest wyposażony w mikrokomputer ze specjalnym modemem radiowym, dzięki czemu może odebrać odczyty wodomierza. Moduł radiowy w systemie odczytów radiowych posiada identyfikator, co ułatwia przypisanie urządzenia do kontrahenta oraz wystawienia rachunku. Co ciekawe, taki pomiar może zostać wykonany również podczas jazdy samochodem.

Drugi model działający w ramach systemu radiowego odczytu to tak zwany stacjonarny system zbierania danych. W tym rozwiązaniu inkasent nie musi znajdować się w pobliżu wodomierza. Moduły radiowe urządzeń są połączone z koncentratorem, który zbiera dane, a następnie wysyła je do serwera przy pomocy sieci GSM. Odczyty trafiają do bazy danych bez udziału inkasenta. Stacjonarny system zbierania danych jest więc wygodniejszy niż system inkasencki. Obydwie technologie łączy możliwość ustawienia konkretnego czasu wykonania pomiaru wodomierzy w danej grupie bilansowej – dokładny odczyt jest wykonywany dla grupy urządzeń w ustalonym terminie. Technologia radiowego odczytu danych, poza wykonywanie pomiarów, ma jeszcze jedną ważną funkcję – pozwala na wykrycie nietypowych zdarzeń, na przykład podejrzenia awarii.

Jak wybrać system radiowy?

Wprowadzenie do przedsiębiorstwa z branży wodno-kanalizacyjnej systemu radiowego odczytu danych wymaga nakładów finansowych, jednak w zestawieniu z zaletami tej technologii, warto przemyśleć jego wdrożenie. Wybierając system radiowy, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, na przykład czy możliwe jest jego połączenie ze stosowanym w firmie oprogramowaniem. Istotne są względy praktyczne, jak na przykład żywotność baterii.

System odczytów radiowych to narzędzie, które doskonale sprawdzi się w lokalizacjach, w których dostęp jest utrudniony. Dotyczy to na przykład zakładów pracy lub jednostek wojskowych, czyli miejsc, do których wejść można za okazaniem przepustki. System odczytów radiowych znajdzie zastosowanie także między innymi w domkach letniskowych, w których właściciele nie przebywają regularnie oraz lokalizacjach takich jak zalewane błotem i wodą studzienki oraz wszelkie miejsca, gdzie naturalne uwarunkowania mogą uniemożliwić dostęp do wodomierza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *