Zdalny system wykonywania odczytów, czyli system radiowych odczytów wodomierzy, to praktyczne rozwiązanie, którego wprowadzenie warto przemyśleć podczas wymiany liczników w zarządzanym budynku. System radiowych odczytów wodomierzy stanowi dobrą inwestycję, która przyniesie wymierne zyski osobom zarządzającym. Wygodę takiego nowoczesnego sposobu wykonywania pomiarów docenią również lokatorzy.

Zastosowanie systemu w budynkach mieszkalnych

System radiowych odczytów wodomierzy to zdalna metoda gromadzenia danych z urządzeń pomiarowych. Technologia ma zastosowanie przede wszystkim w miejscach, do których dostęp inkasenta jest utrudniony, ale sprawdzi się również w mieszkaniach oraz lokalach w budynku. Dane na temat zużytych mediów są przesyłane przy użyciu fal radiowych lub sieci GMS – aby je wykorzystać, potrzebne są urządzenia opracowane z myślą o gromadzeniu i przesyłaniu odczytów tą drogą. System radiowych odczytów wodomierzy pozwala na szybkie odczytanie wskazań licznika, bez ryzyka pomyłki. Ważną cechą tej technologii jest przesyłanie danych na odległość. Inkasent nie musi znajdować się bezpośrednio obok wodomierza, co jest korzystne dla lokatorów. Inkasent nie musi przebywać w mieszkaniu, co jest kłopotliwe dla lokatorów i w pewien sposób narusza ich prywatność. Co istotne, pomiar może zostać wykonany nawet w sytuacji, gdy w lokalu nie ma osoby, która jest w stanie umożliwić inkasentowi dostęp do urządzenia pomiarowego.

Dlaczego warto?

System radiowych odczytów wodomierzy to pewien wydatek, jednak decydując się na technologię zdalną, zarządca ogranicza koszty, na przykład koszt wynagrodzenia inkasenta. Dokonywanie pomiarów na odległość to także oszczędność czasu, w tym również czasu przeznaczonego na rozwiązywanie ewentualnych reklamacji wywołanych przez pomyłkę inkasenta. System radiowy oraz odpowiednie moduły należy wymieniać co 10 lat, wydatek wprowadzenia technologii radiowej jest więc rozłożony na dłuższy czas i w skali roku nie wpłynie znacząco na podwyżkę rachunków. Warto pamiętać o innej funkcji, którą spełnia system radiowych odczytów liczników. Osoba odpowiedzialna za zarządzanie budynkiem jest na bieżąco informowana o awariach oraz innych nagłych zdarzeniach, na przykład próbach kradzieży.

Nowoczesne, zdalne systemy radiowych odczytów wodomierzy są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych metod zbierania danych z urządzeń pomiarowych. Można się spodziewać, że tego typu urządzenia, w czasach coraz większej informatyzacji życia codziennego, będą coraz powszechniejsze. System radiowych odczytów wodomierzy wykorzystuje się w nowych i starszych budynkach, po zamontowaniu urządzeń pomiarowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *