SaaS, czyli Software as a Service (Oprogramowanie jako usługa) jest najpopularniejszym modelem chmury obliczeniowej. SaaS polega na takim sposobie dystrybucji oprogramowania, w którym jest ono przechowywane na sprzęcie producenta, zaś użytkownik korzysta z niego za pomocą Internetu. Sprawia to, że użytkownik nie instaluje ani nie uruchamia danego programu na własnym komputerze, przerzucając całkowicie odpowiedzialność za bezpieczeństwo aplikacji, jej aktualizację oraz zarządzanie nią na jej dostawcę.

Popularność SaaS wynika z prostoty tego modelu chmury. Otóż użytkownik, kupując dostęp do programu, zupełnie nie interesuje się zapleczem sprzętowym czy infrastrukturą konieczną do jego uruchomienia. Nie dotyczy go również kwestia licencji. Płaci za użycie programu, odprowadzając abonament lub jednorazową opłatę. Innymi słowy, klient płaci wyłącznie za to, czego potrzebuje, nie ponosząc z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat.

SaaS jest tanim rozwiązaniem (brak konieczności zakupu sprzętu oraz licencji na oprogramowanie), które dodatkowo bardzo łatwo wdrożyć. Korzystając z niego klient ma pewność co do wysokości ponoszonych wydatków, szybkiego serwisu w razie awarii, a także bardzo dużej elastyczności rozwiązań, które są proponowane przez dostawcę usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *