Postępująca miniaturyzacja biurowych urządzeń oraz sprzętu elektronicznego dotknęła również skanery oraz drukarki. Ich miniaturowe wersje są obecnie coraz popularniejsze, głównie w segmencie handlu oraz szeroko pojętym biznesie.

Miniaturowe drukarki są przenośnymi urządzeniami zasilanymi niewielkim akumulatorem lub tradycyjnie, zasilaczem sieciowym, przy czym istnieje możliwość podłączenia takiego urządzenia do ładowarki samochodowej. Format wydruku nie przekracza w ich przypadku kartki A4. Drukują one w technologii atramentowej lub termicznej. Jakość wydruku jest taka sama, jak w przypadku urządzeń o tradycyjnych rozmiarach, chociaż jego prędkość, z oczywistych przyczyn (brak podajników), jest niższa. Miniaturowe drukarki są kompatybilne zarówno z komputerami klasy PC, jak i laptopami czy tabletami – wystarczy posiadać odpowiednie oprogramowanie. Mogą drukować zarówno tekst, jak i obraz. Niestety, nie posiadają opcji skanowania – w tym konkretnym zastosowaniu należy posłużyć się skanerem.

Funkcją mobilnych skanerów jest przetworzenie zwykłego obrazu, najczęściej zawartości jednej strony papierowej kartki, na obraz cyfrowy. Mobilne skanery to niewielkie urządzenia, które działają w oparciu o technologię rolkową lub kartkową. Skanowanie rolkowe polega na przesunięciu urządzenia nad kartką papieru. Zarejestrowany obraz trafia do pamięci urządzenia, skąd może zostać przeniesiony na karcie pamięci lub przesłany do komputera, tabletu lub telefonu. Urządzenie jest zasilane bateriami AA. Jakość skanu nie jest zbyt wysoka, ale wystarczająca dla tradycyjnych dokumentów.

Skanery kartkowe wyglądem przypominają małe drukarki. Przetworzenie obrazu polega w ich przypadku na wciągnięciu pojedynczej kartki do swojego wnętrza i sczytaniu z niej obrazu. Trafia on do pamięci urządzenia, skąd może zostać przesłany do komputera kablem USB lub przeniesiony za pomocą karty pamięci MicroSD. Urządzenie zasilane jest baterią lub zasilaczem sieciowym. Jakość zeskanowanego obrazu jest wyższa, niż w przypadku skanera rolkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *