System zdalnego odczytu radiowego jest dużym ułatwieniem dla osób i przedsiębiorstw zajmujących się odczytywaniem i zbieraniem danych z wodomierzy. System składa się z wodomierza, który posiada element impulsujący. Specjalny moduł radiowy może odebrać właściwe dane oraz zliczyć cykle wodomierza, a następnie przekazać odpowiednie informacje. Otrzymane dane zostaną zachowane w pamięci modułu. Moduł radiowy jest wyposażony w nadajnik, baterię zasilającą oraz układ mikroprocesorowy, a z wodomierzem jest zwykle połączony przy użyciu przewodu.

W jaki sposób działa system radiowego odczytu?

Najprostsza forma systemu składa się z wodomierza – trzeba dodać, że do każdego urządzenia przypisany jest numer seryjny, który pozwala przypisać je do odpowiedniego obiektu oraz klienta. Nakładka radiowa posiada również własny identyfikator.

Odczyt dokonywany drogą radiową może opierać się na dwóch systemach przekazywania danych.

Pierwszy z nich to inkasencki system zbierania danych. System inkasenckiego zbierania danych składa się z wodomierza z elementem impulsującym, field point, czyli modułu radiowego, który może obsłużyć dwa wodomierze, oraz z zestawu inkasenckiego, czyli laptopa (lub palmtopa), odbiornika radiowego oraz anteny zewnętrznej. Tego rodzaju system wymaga, aby inkasent wybrał się w pobliże wodomierza, a ściślej rzecz ujmując, nakładki radiowej, i dzięki mikrokomputerowi z modemem radiowym odbiera wysyłane informacje. Zbierane są numery identyfikujące urządzenie oraz przypisany do niego odczyt urządzenia. Na tej podstawie przedsiębiorstwo obsługujące wodomierz może wystawić fakturę. Gromadzenie odczytów w inkasenckim systemie zbierania danych może być wykonywane także w czasie jazdy samochodem. Właściwe dane trafiają do systemu informatycznego, gdzie są podstawą to wygenerowania faktury sprzedaży, która następnie może zostać dostarczona klientom. E-fakturę można dostarczyć też drogą elektroniczną do Internetowego Biura Obsługi Klienta i Pracownika. Dużą zaletą jest możliwość precyzyjnego bilansowania dokonywanych odczytów.

W inny sposób działa stacjonarny system zbierana danych. Moduły radiowe przesyłają informacje, która trafiają na serwer za pośrednictwem sieci GSM. W skład systemu wchodzi wodomierz z elementem impulsującym, modułu radiowego oraz koncentratora, który służy do zbierania informacji i przesyłania ich na serwer, oraz serwera. Taki system ma wiele zalet – informacje mogą być przesyłane w regularny sposób, a nagłe zdarzenia przekazywane są natychmiast. System można monitorować z dowolnego miejsca.

System odczytów radiowych to duża inwestycja, jednak opłacalna w dłuższej perspektywie. Jest też bardzo praktyczna w przypadku miejsc, gdzie dostęp do wodomierza może być kłopotliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *