Oprogramowanie GIS to przydatne narzędzie w pracy geodetów, konstruktorów i urbanistów. GIS, z języka angielskiego Geographic Information System, czyli System Informacji Geograficznej, to każdy program, przy pomocy którego wprowadzamy, zbieramy, analizujemy oraz wizualizujemy różnego rodzaju dane geoprzestrzenne, między innymi cechy jakościowe i ilościowe obiektu oraz jego położenie w terenie. Niektóre systemy GIS powstają z przeznaczeniem do konkretnej branży lub firmy.

Oprogramowanie GIS – podział

Podstawowy podział oprogramowania GIS polega na rozdziale na systemy komercyjne, czyli płatne, oraz niekomercyjne, wolne. Jakość oraz łatwość obsługi często nie są uzależnione od ceny – niekomercyjne systemy dysponują często ciekawymi funkcjami, dostępne są również cechujące się dużą intuicyjnością niekomercyjne rodzaje oprogramowania GIS.

Często stosowanym podziałem, który w lepszym stopniu odzwierciedla możliwości systemów GIS, jest rozdział na kategorie Professional GIS, Desktop GIS oraz Business GIS. Professional GIS to systemy o wielu zaawansowanych możliwościach, które wymagają jednak dużej specjalistycznej wiedzy oraz zastosowania dobrego sprzętu. Desktop GIS to z kolei oprogramowanie, które jest proste w obsłudze, uniwersalne, a jednocześnie funkcjonalne. Korzystać mogą z nich mniej zaawansowani użytkownicy. Business GIS jest oprogramowaniem, które może być pomocniczym elementem marketingu. Jest bardzo prosty w obsłudze i mogą go używać osoby, które nie posiadają żadnej specjalistycznej wiedzy na temat Geograficznych Systemów Informacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *