Oprogramowanie GIS to przydatne narzędzie w pracy geodetów, konstruktorów i urbanistów. GIS, z języka angielskiego Geographic Information System, czyli System Informacji Geograficznej, to każdy program, przy pomocy którego wprowadzamy, zbieramy, analizujemy oraz wizualizujemy różnego rodzaju dane geoprzestrzenne, między innymi cechy jakościowe i ilościowe obiektu oraz jego położenie w terenie. Niektóre systemy GIS powstają z przeznaczeniem do konkretnej branży lub firmy.

Oprogramowanie GIS – podział

Podstawowy podział oprogramowania GIS polega na rozdziale na systemy komercyjne, czyli płatne, oraz niekomercyjne, wolne. Jakość oraz łatwość obsługi często nie są uzależnione od ceny – niekomercyjne systemy dysponują często ciekawymi funkcjami, dostępne są również cechujące się dużą intuicyjnością niekomercyjne rodzaje oprogramowania GIS.

Często stosowanym podziałem, który w lepszym stopniu odzwierciedla możliwości systemów GIS, jest rozdział na kategorie Professional GIS, Desktop GIS oraz Business GIS. Professional GIS to systemy o wielu zaawansowanych możliwościach, które wymagają jednak dużej specjalistycznej wiedzy oraz zastosowania dobrego sprzętu. Desktop GIS to z kolei oprogramowanie, które jest proste w obsłudze, uniwersalne, a jednocześnie funkcjonalne. Korzystać mogą z nich mniej zaawansowani użytkownicy. Business GIS jest oprogramowaniem, które może być pomocniczym elementem marketingu. Jest bardzo prosty w obsłudze i mogą go używać osoby, które nie posiadają żadnej specjalistycznej wiedzy na temat Geograficznych Systemów Informacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *