Bez względu na profil działalności, każda firma musi prowadzić księgowość. Osoby fizyczne, spółki jawne oraz cywilne osób fizycznych, a także spółki partnerskie, które w poprzednim roku uzyskały przychód w złotych odpowiadający kwocie dwóch milionów euro, są zobowiązane do prowadzenia tak zwanej pełnej księgowości. Polega ona na prowadzeniu bardzo precyzyjnej, ale również skomplikowanej ewidencji.

Prowadzenie tego rodzaju ewidencji to z jednej strony dodatkowe koszty, ponieważ w takim przedsiębiorstwie konieczne jest zatrudnienie profesjonalnego księgowego lub wsparcie biura rachunkowego. Z drugiej jednak strony pełna księgowość daje właścicielowi firmy dużą wiedzę o sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa – zawarte są w niej pełne informacje o przychodach i rozchodach, majątku firmy oraz wynagrodzeniu pracowników, a także sprawozdania finansowe. Obowiązki związane z prowadzeniem pełnej księgowości można znaleźć w Ustawie o Rachunkowości. Ważnym jej elementem jest korzystanie z narzędzia, jakim są księgi rachunkowe.

Pełna księgowość to zaawansowany system, który wymaga korzystania z usług profesjonalnej i doświadczonej kadry. Niezbędne są również odpowiednie narzędzia, takie jak dobre oprogramowanie, dzięki któremu przedsiębiorstwo będzie mogło spełniać normy zawarte w Ustawie o Rachunkowości. Comarch ERP Optima Księga Handlowa to oprogramowanie, które spełnia te wymogi. Z narzędzia mogą korzystać firmy, które mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości.

Co zawiera Comarch ERP Optima Księga Handlowa?

W tym przypadku zastosowanie ma jeden z modułów oprogramowania Comarch ERP Optima – Księga Handlowa. System informatyczny pozwala na wykonywanie wielu zadań. Przy jego pomocy możliwe jest na przykład tworzenie okresów obrachunkowych. Kolejną funkcją oprogramowania jest kreowanie planu kont na wielu poziomach oraz korzystanie funkcjonalności związanej z grupami kont.

Przy pomocy Comarch ERP Optima z modułem Księga Handlowa można przeprowadzić księgowanie do jednego albo wielu cząstkowych dzienników oraz generować rejestry obrotów i salda za wybrany okres. Funkcjonalnością oprogramowania jest także predekretacja dokumentów oraz kreowanie analitycznego opisu dokumentów. Dzięki systemowi firma może korzystać z schematów księgowych, aby dokonać automatycznego księgowania.

Comarch ERP Optima z modułem Księga Handlowa to również szereg narzędzi związanych z podatkiem VAT – między innymi prowadzenie ewidencji, wydruk i wysyłanie deklaracji oraz rozliczenie podatku. Oprogramowanie obsłuży też dokumenty związane z innymi modułami, takimi jak Płace i Kadry lub Środki Trwałe.

Reasumując: Comarch ERP Optima z modułem Księga Handlowa jest zaawansowanym narzędziem, które doskonale poradzi sobie z wyzwaniem, jakim jest prowadzenie pełnej księgowości w firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *