W trakcie wyboru terminala mobilnego powinniśmy zwrócić uwagę na następujące parametry:

System operacyjny. Najczęściej spotykanym systemem operacyjnym jest Windows Mobile w różnych wersjach lub Android. Należy pamiętać, aby dopasować rodzaj systemu operacyjnego do programu, który chcemy wykorzystywać. Program dedykowany do systemu operacyjnego Android nie będzie działać pod Windows Mobile i na odwrót.
Wytrzymałość mechaniczna. Wytrzymałość mechaniczna terminala mobilnego powinna być dostosowana do warunków w jakich będzie on użytkowany. Z reguły są to warunki, w których występuje wilgoć, konieczność pracy w trakcie opadu deszczu, zapylenie, niskie temperatury (zachowanie czytelności wyświetlacza w niskiej temperaturze i czułości na dotyk), silne nasłonecznie (wymagana jest wysoka czytelność wyświetlacza w pełnym słońcu) oraz jako urządzenie przenoszone w dłoni, narażone na upadki na ziemię (beton). Tak więc powinny to być urządzenia o odporności przemysłowej klasy IP65-IP67 i odporne na wielokrotny upadek na twardą powierzchnię.
Przy wyborze należy dodatkowo zwrócić uwagę czy wolimy mikrokomputer bez klawiatury, wyłącznie z ekranem dotykowym czy też z klawiaturą.
Wielkość ekranu dotykowego. W przypadku terminala mobilnego, który ma być obsługiwany wyłącznie za pomocą ekranu dotykowego (bez klawiatury) należy wybrać terminal z ekranem co najmniej 3.5 cala. Wielkość ekranu nie może być za mała, bo nie jest wygodnie operować palcami czy rysikiem na małym ekranie. Gdy jest ekran jest za duży to wzrasta prawdopodobieństwo uszkodzenia wyświetlacza w trakcie upadku. W wypadku terminala mobilnego bez klawiatury mechanicznej istnieje możliwość zainstalowania oprogramowania z tzw. klawiatura ekranową. Na ekranie terminala można wywołać obraz klawiatury i dotykając ikonek liter, piszemy tekst.
Kolejnym wariantem terminala mobilnego są terminale z klawiaturą. Klawiatura może być pełna tzw. QWERTY, gdzie litery i cyfry wybieramy tak jak na zwykłej klawiaturze lub numeryczna z wyborem liter poprzez kolejne przyciśnięcie tego samego klawisza (tak jak w starszych komórkach).
Opcjonalne wyposażenie w takie funkcje jak łączność z Internetem, funkcję zwykłego telefonu, GPS, aparat fotograficzny, skaner kodów kreskowych jedno lub dwu wymiarowych, stację dokującą do łączności z komputerem stacjonarnym, zasilacz sieciowy, kabel do ładowania z gniazda zapalniczki samochodowej, powiększona pojemność akumulatora lub zapasowy akumulator, futerał, klips do mocowania na pasku od spodni, modem do łączności z nakładkami radiowymi i inne.
Kto będzie użytkownikiem terminala: kobieta czy mężczyzna. Chodzi o dopasowanie wielkości terminala do wielkości dłoni operatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *