Praca freelancera jest wymagająca, ale wiele osób decyduje się na taką ścieżkę kariery. Freelancer, czyli tak zwany „wolny strzelec”, pracuje bez etatu, sam decyduje o podejmowanych zleceniach oraz organizuje sobie czas pracy. To dobra propozycja dla osób, które chcą pracować dla siebie, bez szefa lub kierownika. Freelancer ma może pracować z dowolnego miejsca, a jego czas pracy jest elastyczny. Taką formę zatrudnienia często wybierają copywriterzy, dziennikarze, graficy, muzycy lub programiści.

Wiele możliwości wyboru

Freelancing daje wiele możliwości i swobody w działaniu, ale ma też słabe strony. Osoba, która pracuje wyłącznie na swój rachunek, musi samodzielnie wyszukiwać klientów i zlecenia, we własnym zakresie zadbać o ubezpieczenie oraz emeryturę oraz efektywnie organizować stanowisko i czas pracy, co nie jest proste. Oprócz tego, freelancer, poza pracą nad zleceniami, musi zajmować się dodatkowymi zadaniami, które są związane z prowadzeniem działalności, na przykład księgowością. Nie jest to sposób pracy odpowiedni dla każdego, ponieważ wymaga dużej samodyscypliny.

Narzędzia pomocne w pracy freelancera

W jaki sposób freelancer może ułatwić i usprawnić swoją pracę? Na pewno dobrym pomysłem jest inwestycja w odpowiednie, dostosowane do jego potrzeb, oprogramowania. Właściwy system pomoże ograniczyć czas poświęcony na zadania związane z księgowością i innymi formalnościami oraz pozwoli skupić się na zleceniach. Dzięki temu prowadzenia własnej działalności będzie bardziej efektywne. Przykładem takiego oprogramowania jest system Comarch ERP Optima, który wyposażony został w wiele przydatnych dla przedsiębiorcy funkcji, dostosowanych do potrzeb firm o różnych profilach działalności.

System usprawniający pracę

System Comarch ERP Optima służy między innymi do obsługi różnych form księgowości – można to zrobić np. dzięki Księdze Przychodów i Rozchodów. Oprogramowanie wyposażone jest też w moduł do obsługi środków trwałych, a także prawnych i niematerialnych własności. Wyposażony w takie narzędzie freelancer w łatwy sposób poprowadzi księgowość i rozliczy się z Urzędem Skarbowym. Co ma duże znaczenie dla osób, które nie śledzą zmian zachodzących w przepisach, oprogramowanie Comarch ERP Optima działa na podstawie aktualizowanych norm. Freelancer nie może liczyć na dział księgowości ani na kadry – tym drugim przypadku wsparciem będzie odpowiedni moduł – Kadry i płace, zintegrowany z programem Płatnik. Ta funkcjonalność umożliwia na przykład naliczenie deklaracji podatkowych oraz wyliczenie składki ZUS. Oprogramowanie ma również inne funkcje, które przydadzą się w pracy freelancera – program do faktur, organizacji obiegu dokumentów i archiwizacji danych. Dużą zaletą tego rozwiązania jest wersja mobilna oprogramowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *