Przechowywanie danych oraz praca w chmurze są coraz popularniejsze wśród zwykłych internautów oraz firm korzystających w swojej działalności z dobrodziejstw nowych technologii. Warto jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie, które posiada bardzo dużą grupę zwolenników i trochę mniej liczną przeciwników.
Trudno jednoznacznie wskazać największą zaletę cloud computingu, ponieważ jest ich bardzo dużo i różni użytkownicy zwracają uwagę na różne aspekty korzystania z chmury. Z pewnością należy pamiętać o bardzo łatwym dostępie do danych gromadzonych w ten sposób – wystarczy posiadać odpowiednie urządzenie (komputer, smartfon, tablet itp.) z dostępem do Internetu, żeby móc swobodnie korzystać z zasobów chmury. Dzięki temu praca grupowa, bez względu na miejsce przebywania poszczególnych współpracowników, jest wyjątkowo ułatwiona. Ponadto pracując w chmurze korzystamy z jej zasobów obliczeniowych, co jest doskonale widoczne np. w usłudze PaaS. Znika również konieczność instalacji dedykowanego oprogramowania. Wyjątkiem od tej reguły są aplikacje na urządzenia mobilne, ale tylko dlatego, że praca z pomocą takich aplikacji jest po prostu wygodniejsza, niż wyłącznie przy użyciu wyszukiwarki internetowej.
Poza tym dane umieszczone w chmurze nie znikną. Są ciągle archiwizowane i zabezpieczane, ponadto fizyczne zniszczenie lub kradzież nośnika, na którym się znajdują, jest praktycznie niemożliwe. Prostą konsekwencją takiego postępowania są oczywiście niższe koszty funkcjonowania, np. firmy. To dostawca usługi zapewnia przestrzeń dyskową oraz konieczną infrastrukturę serwerową, a także ciągle aktualizowane oprogramowanie. Użytkownik chmury niczym się nie martwi, po prostu korzysta z dobrodziejstw tego rozwiązania.
Niestety, cloud computing posiada również pewną wadę, która jest szczególnie widoczna u mało renomowanych dostawców. Przede wszystkim istnieje możliwość wykradzenia naszych danych, chociaż ich całkowite skasowanie nie jest możliwe, głównie dzięki ciągłym tworzeniu kopii zapasowych. Chmury najpopularniejszych lub mało renomowanych dostawców co jakiś czas są celami ataków hakerów, jednakże chmury, z których korzystają przedsiębiorcy, np. Comarch Cloud, są doskonale zabezpieczone i chronione zarówno przed niepożądaną ingerencją z zewnątrz, jak i awarią wewnętrzną.
Oczywiście posiadanie własnych plików w chmurze nie jest jednoznaczne z całkowitym zaprzestaniem korzystania z tradycyjnych dysków twardych. Najważniejsze pliki warto mieć w kilku kopiach w kilku różnych miejscach. Niemniej jednak umieszczenie danych w chmurze znacznie przyspieszy pracę w firmie i obniży koszty koniecznej infrastruktury informatycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *