Wdrożenie nowego oprogramowania w przedsiębiorstwie to złożony proces. Właściwie przeprowadzona implementacja systemu jest dużą inwestycją, która wymaga poświęcenia czasu i środków. Poniesione nakłady jednak z pewnością zwrócą się w przyszłości, ponieważ oprogramowanie dostosowane do specyfiki działalności firmy to szansa na poprawę wydajności oraz zwiększenie zysków. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na wdrożenie nowego systemu w miejsce funkcjonującego już oprogramowania mogą zastanawiać się, czy możliwe jest przeniesienie danych. Proces taki to tak zwana migracja danych, która stanowi jedną z faz implementacji nowego systemu w firmie.

Dlaczego warto?

Razem z rozwojem przedsiębiorstwa i rozszerzeniem jego działalności zmieniają się potrzeby dotyczące oprogramowania. Aktualnie używany system okazuje się niewystarczający i nie ma przydatnych funkcji, które mogłyby pomóc usprawnić pracę przedsiębiorstwa. Pojawia się więc konieczność zmiany. Przez okres korzystania z poprzedniego oprogramowania firma zebrała ważne dane dotyczące klientów, partnerów biznesowych, towarów, pracowników, księgowości i innych aspektów działania firmy. Wprowadzenie tych informacji na nowo to czasochłonne zajęcie. Migracja danych pomaga usprawnić przebieg przenoszenia ważnych rekordów – potrzebna jest odpowiednia ilość czasu, ale również rzetelne podejście.

Migracja danych krok po kroku

Pierwszym krokiem powinien być podział danych na te wymagające przeniesienia oraz te, w przypadku których nie ma takiej potrzeby – dotyczy to na przykład dokumentów, które nie są przeznaczone do dalszej edycji. Ten rodzaj danych można pozostawić w starym systemie do wglądu. Drugim krokiem jest selekcja rekordów. Dane należy przejrzeć, aby sprawdzić ich poprawność oraz aktualność. Nieprzydatnych i nieaktualnych informacji nie trzeba przenosić, co skraca czas trwania procesu.

Podczas migracji danych bardzo istotne jest bezpieczeństwo przenoszonych danych. Z tego powodu niezbędnym działaniem jest sporządzenie kopii zapasowej. Testowa migracja z kolei pozwoli na sprawdzenie, czy transferowane dane są prawidłowo przesyłane. Na tym etapie istnieje możliwość dokonania potrzebnych zmian oraz korekta błędów. Pełną migrację danych należy przeprowadzić po pozytywnym zakończeniu testów.

Migracja danych to jeden z ważnych elementów wdrożenia, dlatego wymaga profesjonalizmu i wiedzy. Decydując się na tak ważną zmianę w przedsiębiorstwie, warto współpracować ze specjalistami doświadczonymi w tej dziedzinie, co zdecydowanie przyśpieszy przeniesienie danych i zakończenie wdrożenia oprogramowania sukcesem. Dlatego swoje usługi poleca firma Boss Computers – https://boss.net.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *