Większość firm obecna jest także w sieci – na swojej firmowej witrynie oraz w mediach społecznościowych. Rozwój technologii oraz metod komunikacji ma oczywiście wiele pozytywnych stron i przynosi wiele korzyści i nowych możliwości. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić firmę, która funkcjonuje bez korzystania z komputerów i sieci. Wiele niezbędnych zadań do wykonania w jakiejkolwiek organizacji, bez względu na jej wielkość czy branżę, w której funkcjonuje, wymaga komputera. Z tego względu skrzynka e-mailowa stała się jednym z podstawowych sposobów kontaktu.
Z drugiej strony z korzystaniem z komputerów i sieci związane jest niebezpieczeństwo – ryzyko cyberataku. Przestępstwo popełnione za pośrednictwem wirtualnej rzeczywistości może mieć bardzo groźne skutki. Konsekwencją może być strata środków finansowych, co oczywiście w każdej sytuacji jest bardzo dotkliwe. Cyberatak może ponadto spowodować przerwę w funkcjonowaniu organizacji, jej witryny oraz powiązanych aplikacji, co może generować kolejne straty.
Nowym rodzajem kradzieży, z którą mamy do czynienia w cyberrzeczywistości, jest kradzież danych. Dobrze przygotowany haker jest w stanie wykraść z zasobów firmy ważne informacje. Może zdobyć dane klientów i kontrahentów, tajemnice handlowe i przemysłowe oraz inne treści, które mogą zaszkodzić przedsiębiorstwu oraz osobom z nim związanym. Firma traci nie tylko istotne dane – taka sytuacja jest także dużym uszczerbkiem na jej wizerunku. Odzyskanie reputacji oraz zaufania po zażegnaniu kryzysu może okazać się dużym wyzwaniem, dlatego cyberatakom najlepiej jest zapobiegać, niż później usuwać ich skutki.
W jaki sposób to zrobić?
Firma powinna przede wszystkim zadbać o solidny sposób uwierzytelniania dostępu do systemów przedsiębiorstwa. Pracownicy powinni mieć świadomość, że hasło nie może być proste i oczywiste, nie należy go również zapisywać, aby w ten sposób nie dotarło do osób niepowołanych. Ze swojej strony firma może zadbać przez wdrożenie metod silnego uwierzytelniania, które będzie składać się z kilku składników, nie tylko hasła. Innym ze sposobów zwiększenia bezpieczeństwa w firmie jest wykorzystanie jednorazowych haseł, generowanych przy pomocy tokena.
Warto zwrócić uwagę, aby podejście do bezpieczeństwa było kompleksowe. Pracownicy i partnerzy firmy powinni przestrzegać procedur, ale konieczne jest zadbanie również o ochronę przeglądarek, aplikacji oraz urządzeń. Poza rozwiązaniami technologicznymi bardzo ważna jest świadomość osób korzystających z firmowych urządzeń. Powinny one unikać wiadomości mailowych, linków i aplikacji z niezaufanych źródeł oraz niesprawdzonych nośników pamięci – mogą one okazać się źródłem wirusów i szkodliwego oprogramowania.