Inwentaryzacja obejmuje szereg czynności rachunkowych, których celem jest przygotowanie dokładnego spisu składników majątkowych na dany dzień. Efektem inwentaryzacji powinno był precyzyjne określenie stanu faktycznego, który ma pokrywać się ze stanem prezentowanego przez ewidencję księgową, a także wyjaśnienie ewentualnych różnic występujących z obydwu zestawieniach, wynikających z różnych powodów. Inwentaryzacja daje możliwość oceny gospodarczej przydatności poszczególnych elementów. Podczas inwentaryzacji można wykryć, jakie problemy dotyczą poszczególnych składników majątkowych – mogą to być na przykład nadmierna ilość lub brak rotacji towaru.
Przebieg inwentaryzacji
Czynności, jakie obejmuje inwentaryzacja, są określone przepisami. Stosowane są różne metody przeprowadzania spisu – spis z natury, weryfikacja stanu ewidencyjnego oraz uzgadnianie sald z partnerami biznesowymi. Inwentaryzacja w przedsiębiorstwie powinna być przeprowadzona co najmniej raz w roku obrotowym. Z reguły spis jest wykonywany w ostatnim dniu.
Inwentaryzacja to proces skomplikowany i żmudny, który jednocześnie wymaga dużej dokładności. Poprawne wykonanie spisu w znaczącym stopniu pomaga zwiększyć efektywność przedsiębiorstwa. od starannej analizy spisu składników majątkowych firmy uzależnione są dalsze działania firmy. Podczas inwentaryzacji warto korzystać z narzędzi, które ułatwią i przyśpieszą pracę, a przy okazji przełożą się na lepsze efekty czynności inwentaryzacyjnych.
Do czego wykorzystuje się terminal podczas inwentaryzacji?
Narzędziem, które sprawdzi się podczas inwentaryzacji, jest kolektor danych, czyli terminal mobilny. Jest to urządzenie o niewielkich rozmiarach, które wyposażone jest w czytnik kodów kreskowych lub tagów RFID. Zebrane przy pomocy terminala mobilnego dane można synchronizować ze stosowanym w przedsiębiorstwie oprogramowaniem. Wykorzystanie tego rodzaju narzędzia do inwentaryzacji przekłada się na oszczędność pracy, wyższą dokładność wyników i zmniejszenie ryzyka pomyłek. Terminal mobilny jest przydatny w trakcie inwentaryzacji, ale nie tylko – jego funkcjonalności sprawdzają się w logistyce, produkcji oraz spedycji. Kolektor danych znajdzie zastosowanie również podczas przyjmowania i wydawania towarów, kompletacji zamówień, kontroli ilości i cen towarów, skanowania etykiet logistycznych oraz etykiet adresowych, a także przy rejestracji zleceń produkcyjnych.
Jaki terminal kupić?
Warto wybrać terminal mobilny, który będzie wytrzymały oraz odporny na wodę i pyły. Kolektor danych, który dobrze spełni swoja rolę podczas inwentaryzacji i nie tylko, musi być przystosowany do pracy w wymagających warunkach. Inwestycja w dobrej jakości terminal mobilny jest bardzo opłacalna, ponieważ w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem znacząco skraca czas, który przedsiębiorstwo musi przeznaczyć na inwentaryzację, angażując pracowników i wstrzymując działalność. Odpowiednie urządzenia opisujemy na naszej stronie – https://boss.net.pl/sprzet/terminale-mobilne/.