Archiwizacja danych to pojęcie często mylone z wykonaniem kopii bezpieczeństwa. Tymczasem terminy te oznaczają dwie różne czynności.

Wykonanie kopii bezpieczeństwa, które z języka określa się także jako „backup”, polega na skopiowaniu danych na inny nośnik. Umożliwia to w razie potrzeby, na przykład w przypadku usunięcia lub zniszczenia, przywrócenie utraconych danych. Jednak ich pierwotna wersja pozostaje w głównej lokalizacji i nie jest z niej usuwana.

Z sytuacją innego typu mamy do czynienia w trakcie archiwizacji danych, w języku angielskim określanej jako „data archiving”. Czynność ta również polega na skopiowaniu danych na inny nośnik, jednak – w przeciwieństwie do tworzenia kopii zapasowej – są one usuwane z pierwotnej lokacji.

Archiwizacja danych – czemu służy?

Aby archiwizacja przyniosła oczekiwany efekt musi być wykonywana regularnie, archiwizowane dane powinny być zapisywane w mniejszym rozmiarze, czyli kompresowane. Przygotowanie do tej czynności powinno obejmować określenie wieku zapisywanych danych, a także czas ich przechowywania oraz tryb korzystania z niego. Archiwizacji można dokonać na poczcie elektronicznej, w przypadku prowadzenia cyfrowego obiegu dokumentów, gromadzenia zawartości strony internetowej oraz tworzenia baz danych.

Metoda archiwizacji danych są różnorodne, ich dobór jest uzależniony od potrzeb, zakładanych kosztów procesu, rodzaju systemu i oprogramowania. Może wykonywana na nośnikach wymiennych, innym dysku komputera, serwerze plików, taśmie magnetycznych RDX, a także w trybie online. Dostęp do archiwizowanych danych jest możliwy na zasadzie referencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *