Wszystkie produkty, które znajdziemy w sklepach, mają jedną wspólną cechę – każdy z nich powinien być oznaczony kodem kreskowym. Czy jednak wiemy, skąd się wzięły? W dzisiejszym artykule krótka historia kodów kreskowych!

Od początku

Kod kreskowy, zwany też paskowym, odczytywany może być przy pomocy specjalnych czytników elektronicznych. Kombinacja jasnych i ciemnych części składowych zawiera w sobie informacje o produkcie, co jest wykorzystywane w logistyce oraz handlu. Kody kreskowe umożliwiają między innymi rozpoznanie jednostek handlowych i logistycznych, identyfikację zasobów i lokalizacji, a także znakowanie rachunków, kuponów, recept czy przesyłek kurierskich. Kod zawiera również dane o kraju rejestracji danego produktu.
Co ciekawe, kody kreskowe mogą być dzielone na różne sposoby, na przykład pod względem wymiarowości, szerokości kresek, ciągłości kodu, rodzaju i ilości kodowanych znaków oraz według stosowanej metody weryfikacji odczytanych danych. Takich rozwiązań, dotyczących kodów kreskowych, jest ponad 200!

Mamy rok 1974

Po raz pierwszy kod kreskowy został wykorzystany stosunkowo niedawno, bo w czerwcu 1974 roku. Produktem oznaczonym kodem kreskowym była paczka gumy do żucia, sprzedana w supermarkecie w Ohio. Wydarzenie to zostało uznane za znaczące, dlatego paczka trafiła do Narodowego Muzeum Historii Amerykańskiej w Waszyngtonie. Historia kodów kreskowych rozpoczęła się jednak już kilkadziesiąt lat temu. W 1932 roku, na Uniwersytecie Harwardzkim, jeden z wykładowców zaproponował grupie studentów ciekawy projekt, którego celem była automatyzacja procesów handlowych i logistycznych. Pomysł rozwijali inni badacze. W 1948 roku dwóch naukowców z Politechniki Drexel w Philadelphii rozpoczęło badania, które doprowadziły do powstania nowoczesnych kodów kreskowych. Bernard Silver i Norman Woodland prowadzili szerokie prace z zakresu klasyfikacji przedmiotów. Pierwsze kody kreskowe przypominały okrągłe tarcze strzelnicze, jednak badacze szybko stwierdzili, że zastosowanie pionowych kresek daje o wiele więcej możliwości kodowania.

Szersze zastosowanie

Potencjał takiego kodowania informacji o produktach został na szerszą skalę wykorzystany po 1966 roku. The National Association of Food Chains zgłosiło producentom sprzętu potrzebę usprawnienia procesów sprzedażowych. Prace nad projektem trwały kilka lat. Rozwiązanie sprawdziło się w praktyce i trafiło do powszechnego użytku w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Kod kreskowy został podstawowym sposobem identyfikacji towarów. Nowoczesne kody QR, które służą do przekazywania dużej ilości danych, wywodzą się właśnie od kodów kreskowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *