W internecie coraz częściej pojawiają się informacje o aferach związanych z utratą danych zapisanych w chmurze lub o ich upublicznieniu bez wiedzy użytkownika. Niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, gdy korzystamy nieodpowiedzialnie z naszego wirtualnego dysku, natomiast technologia zawodzi znacznie rzadziej.
Decydujący wpływ na bezpieczeństwo danych w chmurze ma hasło, które zostanie wpisane. Jeśli jest ono bardzo proste, to jego złamanie dla hakera to jedynie kwestia czasu. Ustawienie odpowiedniego, długiego hasła oraz zabezpieczeń przed wielokrotnym i nieudanym logowaniem to podstawa.
Firmy powinny korzystać jedynie z usług, które oferują szyfrowanie danych. Jeśli tak nie jest, trzeba bezwzględnie zmienić dostawcę usług.
Na bezpieczeństwo danych wpływa też instalowanie w chmurze różnych programów. Niektóre z nich mogą zawierać wirusy, które rozprzestrzeniają się na inne komputery firmowe. Alternatywą dla rozwiązań oferowanych przez takie programy jak Dropbox czy Google Drive jest umieszczenie danych w chmurze na wewnętrznym serwerze firmy. Dzięki temu będą one znacznie bezpieczniejsze.
Podsumowując – dane w chmurze są bezpieczne wtedy, gdy użytkownicy są świadomi zagrożeń i zrobią wszystko, by ich uniknąć. W przeciwnym razie może dojść do przechwycenia haseł lub włamania na konto.