Moduł radiowy jest elementem technologii pomiarowej – odczytu radiowego, który nazywa się także odczytem zdalnym. Odczyt radiowy pozwala na przesyłanie zebranych danych do bazy informacji, z zastosowaniem nadajnika. Odczyt zdalny, w skrócie AMR, od angielskiego terminu „Automatic Meter Reading”, ma zastosowanie w różnych dziedzinach, ale szczególnie popularny jest wśród dostawców mediów, takich jak ogrzewanie, woda, gaz lub energia elektryczna. Odczyt radiowy umożliwia przesłanie zebranych danych o zużyciu z liczników – gazomierzy, wodomierzy, ciepłomierzy oraz liczników energii elektrycznej.
Sposoby zbierania danych w module radiowym
Odczyt radiowy może być oparty na dwóch systemach, przy pomocy których przekazywane są dane. Jednym z nich jest system stacjonarny, w którym zebrane informacje są przesyłane przez moduł radiowy i trafiają na serwer dzięki wykorzystaniu sieci GSM. Takie rozwiązanie zapewnia regularność i szybkie działanie. Innym sposobem na transfer danych z liczników jest inkasencki system zbierania danych. W tym przypadku zebrane informacje także są przekazywane z zastosowaniem modułu radiowego, jednak konieczne jest, aby inkasent znalazł się w pobliżu licznika oraz nakładki radiowej.
Jak to działa?
Bez względu na wybraną technologię, odczyt radiowy wymaga zastosowania modułu radiowego. W stacjonarnym systemie zbierania danych moduł radiowy to urządzenie typu end point, które przelicza cykle elementu impulsującego licznika oraz wykrywa zdarzenia. Uzyskane w taki sposób dane trafiają następnie do koncentratora, który z użyciem sieci GSM przesyła je na serwer. W stacjonarnym systemie zbierania danych jeden moduł radiowy może być wykorzystany do obsługi dwóch liczników. Z kolei w inkasenckim systemie zbierania danych stosuje się moduły radiowe typu field point, które liczą cykle elementu impulsującego licznika, a zgromadzone informacje przesyłają do urządzenia inkasenckiego drogą radiową. W przypadku tego rozwiązania moduł radowy również jest w stanie obsłużyć maksymalnie dwa liczniki.
Dlaczego warto z tego korzystać?
Moduł radiowy pozwala na sprawne i wygodne odczyty wskazań liczników zużycia mediów. Nie ma potrzeby bezpośredniej kontroli – dane mogą zostać zebrane bez wchodzenia do budynku, w którym znajduje się urządzenie. Pozwala to zwiększyć efektywność i zmniejszyć koszty oraz szybko reagować na nietypowe sytuacje. Moduły radiowe mogą zostać umieszczone na licznikach różnych producentów. Moduł można też połączyć z programami do obsługi płatności i windykacji, takimi jak na przykład system Comarch ERP Optima. Moduł radiowy powinien mieć unikalny numer, który służy do jego identyfikacji. Dzięki wbudowanym, dobrej jakości bateriom, moduł radiowy może służyć nawet kilkanaście lat.