Stan epidemiologiczny, który rozwija się przez ostatnie miesiące, znacząco wpłynął na sytuację w Polsce i na świecie. COVID-19 zmienił różne aspekty codziennego życia. Wprowadzone środki bezpieczeństwa przekształcają się w nawyk – większą wagę przykładamy do higieny oraz dbania o zdrowie, ograniczamy bezpośrednie kontakty i szukamy sposobów, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się groźnego wirusa. W jaki sposób można chronić się przed zarażeniem, dokonując płatności? O tym w dzisiejszym artykule.
Ochrona to podstawa
Jedną z metod ochrony przed zakażaniem są płatności bezgotówkowe, które bardzo promowane są również przez sprzedawców. Banknoty i monety są szczególnie zanieczyszczone bakteriami i drobnoustrojami, dlatego korzystanie z płatności kartą, telefonem komórkowym lub zegarkiem jest bezpieczniejsze. Płatności bezgotówkowe ograniczają wymianę szkodliwych zanieczyszczeń, są wygodniejsze i szybsze od tradycyjnych metod. Sklepowe kasy, lokale gastronomiczne, obiekty sportowe i kulturalne, kasy biletowe – z płatności bezgotówkowych możemy korzystać w większości odwiedzanych przez siebie miejsc. Jeśli do tej pory nie zdecydowaliśmy się na wymianę karty płatniczej na zbliżeniową, to bardzo dobry moment na zrobienie tego kroku.
Problem może pojawić się w przypadku osób, które korzystają z „tradycyjnej” wersji karty płatniczej lub po prostu robią większe zakupy. W takich sytuacjach niezbędne jest podanie kodu PIN, który trzeba wprowadzić i zatwierdzić na klawiaturze terminala płatniczego. Oznacza to bezpośredni, ryzykowny dla zdrowia, kontakt z urządzeniem, z którym styczność miało wcześniej wiele osób. Koronawirus może przetrwać na powierzchni terminala nawet kilka godzin!
Rozsądek i stosowanie się do zaleceń
Podstawowym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa powinna być higiena ze strony pracowników oraz klientów. Przy kasie muszą znajdować się preparaty przeznaczone do dezynfekcji, dostępne dla kupujących i sprzedających. W szczególny sposób zasad higieny muszą przestrzegać pracownicy branży spożywczej. Terminale płatnicze powinny być regularnie czyszczone. Przed rozpoczęciem dezynfekcji urządzenie należy wyłączyć i odłączyć od źródła zasilania lub zdjąć ze stacji bazowej – dotyczy to przenośnych terminali płatniczych. Do czyszczenia i dezynfekcji pracownik powinien założyć jednorazowe rękawiczki. Terminal wyczyścimy z użyciem wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła. Do dezynfekcji najlepiej użyć środków czyszczących na bazie alkoholu. Stosujemy niewielką ilość płynu i uważamy, aby nie nakładać środków czyszczących bezpośrednio na klawiaturę oraz wyświetlacz terminala – to mogłoby uszkodzić sprzęt. Poza dbaniem o czystość terminala, jego klawiaturę trzeba zabezpieczyć przezroczystą folią, którą można łatwo i szybko zdezynfekować lub wymienić.