Wirtualizacja to bardzo interesujące pojęcie z dziedziny informatyki. Dotyczy ona gospodarki danymi, co umożliwia lepsze wykorzystanie możliwości sprzętowych. Dzięki wirtualizacji mamy możliwość dowolnego modyfikowania specyfiki zasobów, która pozwala na efektywne przystosowanie ich do potrzeb użytkownika. Początkowo proces ten był wykorzystywany przy wirtualizacji pamięci operacyjnej. Współcześnie wirtualizacja jest stosowana między innymi w przypadku serwerów i komputerów różnego typu, od superkomputerów do urządzeń osobistych, a także w systemach wbudowanych. Z kolei wirtualizacja sprzętu komputerowego jest wykorzystywana w sytuacji, gdy użytkownik w jednym momencie chce uruchomić kilka systemów operacyjnych.
Jakie są obszary wirtualizacji?
Wirtualizacja może być stosowana na różne sposoby, z zależności od celów i potrzeb użytkowników.
Najlepiej rozpoznawalnym pojęciem jest wirtualizacja serwerów. Dzięki tej technice duża liczba aplikacji może funkcjonować w wielu systemach operacyjnych, które są zlokalizowane na jednym serwerze. Dzięki temu rozwiązaniu nie jest konieczne kupowanie kolejnych nośników fizycznych, za to możliwe jest jak najbardziej efektywne wykorzystanie mocy obliczeniowej oraz zasobowej. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest wirtualizacja aplikacji. Przez zastosowanie tej techniki różne aplikacje, potrzebujące identycznych zasobów systemu operacyjnego, jednak w zróżnicowanych wersjach, są ze sobą zgodne. Jest to przydatne również między innymi podczas testowania aplikacji. Innym sposobem na wykorzystanie techniki wirtualizacji jest wirtualizacja prezentacji. Umożliwia ona przekazanie aplikacji, a także pulpitu przez proces strumieniowania obrazu. Ułatwia to dostęp do zasobów oraz pracę z ich wykorzystaniem bez względu na lokalizację.
Następnym pojęciem jest wirtualizacja stacji roboczych, która polega na rozdzieleniu systemu klienckiego od sprzętu. Pozwala to na funkcjonowanie wirtualnych maszyn na jednym urządzeniu jednocześnie z systemem klienckim. Wirtualizacja stacji roboczych, określana również jako wirtualna infrastruktura stacji roboczych, umożliwia rezygnację z instalacji środowisk pulpitu, przy jednoczesnej możliwości zarządzania nimi na urządzeniu użytkownika. Wirtualizacja pamięci masowych to sposób na uzyskanie abstrakcyjnego odwzorowania zasobów bez względu na lokalizację. Ciekawą technologią jest wirtualizacja stanu użytkownika – zasoby zostają wydzielone od komputera i są gromadzone w centralny sposób. Mogą być one przy tym odczytane na dowolnej jednostce.
Inne technologie wirtualizacji, oprócz wyżej opisanych, to na przykład wirtualizacja sieci, chmura prywatna, chmura publiczna lub chmura dedykowana.