Digitalizacja jest przetwarzaniem materiałów analogowych, do których zaliczamy między innymi książki, zdjęcia, obrazy czy mapy – na formę cyfrową.

Komu potrzebna jest digitalizacja?

Proces cyfryzacji ma wszechstronne zastosowanie i tym samym wiele zalet. Pozwala chronić cenne zbiory — stąd też jest często stosowanym przez biblioteki, archiwa, muzea — a także umożliwia ich udostępnianie w formie online.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że digitalizacja pozwala na bardziej szczegółowe zbadanie oryginalnych dokumentów i innych materiałów źródłowych. Niejednokrotnie cyfrowa kopia pokazuje więcej, niż można dostrzec, analizując dokument w wersji tradycyjnej.

W kontekście archiwów cyfrowa forma treści jest bezpieczniejsza i automatycznie mniej wymagająca, a także bardziej dostępna dla potencjalnych użytkowników. Jednocześnie warto przypomnieć, że ze względu na uwarunkowania prawne dotyczące ochrony praw autorskich, nie wszystkie materiały mogą zostać umieszczone w Internecie.

Perfekcyjny proces

Digitalizacja to wieloetapowe działanie, które rozpoczyna się wdrożenia odpowiednich dla danego dokumentu czy materiału procedur. Następnie sprawdza się czy materiał przeznaczony do kopiowania jest właściwie przygotowany i oznaczony. Ocenia się także stan analogu, który musi być wystarczający do wykonania czytelnej i jakościowej kopii cyfrowej. Proces kopiowania odbywa się przy użyciu specjalistycznego sprzętu i kończy się na wnikliwym sprawdzeniu powstałej kopii oraz udostępnieniu lub właściwym zarchiwizowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *