Chmura hybrydowa jest usługą łączącą zalety chmury prywatnej oraz publicznej, przy czym nie ma jednego, obowiązującego modelu połączenia obydwu wyżej wymienionych usług. W najpopularniejszym ujęciu chmura hybrydowa polega na połączeniu szybkiej oraz wydajnej sieci zewnętrznej z zasobami firmowymi. W praktyce wygląda to zazwyczaj tak, że zewnętrzny dostawca udostępnia nam swoją moc obliczeniową oraz odpowiednie aplikacje, na których pracujemy czy z których korzystamy, zaś wszystkie kluczowe dane znajdują się na naszych, firmowych serwerach.
Korzystanie z chmury hybrydowej może spowodować problemy, których nie spotkamy podczas korzystania z publicznej czy prywatnej. Chodzi oczywiście o kwestię kompatybilności poszczególnych rozwiązań informatycznych oraz ewentualny brak spójności danych. Nie są to bardzo duże niedogodności, niemniej jednak mogą wystąpić niewielkie problemy z integracją danych pomiędzy naszymi serwerami a serwerami zewnętrznymi.
Ponadto warto pamiętać, że podczas korzystania z chmury hybrydowej zarówno firma, jak i zewnętrzny dostawca, pracują w środowiskach informatycznych optymalnych dla własnej działalności. Jeżeli obydwie sieci nie będą dobrze zarządzane, różnice w strategiach bezpieczeństwa, przetwarzaniu danych czy ich raportowaniu rzeczywiście mogą spowodować niewielkie problemy. Dlatego decydując się na ten rodzaj współpracy warto wybrać renomowanego, doświadczonego dostawcę zewnętrznej infrastruktury obliczeniowej.
Poza tym chmura hybrydowa umożliwia jej użytkownikom na wybór środowiska pracy oraz przenoszenie ważnych danych pomiędzy obydwoma systemami. Jest to niezwykle ciekawa właściwość tego rozwiązania, ponieważ pozwala np. na testowanie nowych aplikacji lub przywrócenie systemu po poważnej awarii.
Nie należy także zapominać o tym, że chmura hybrydowa gwarantuje tani wzrost mocy obliczeniowej w sytuacji, gdy nastąpi taka konieczność. Może to być chociażby bardzo duże, pojedyncze zlecenie, z którym nasza firmowa infrastruktura z pewnością sobie nie poradzi, a dla zrobienia którego nie opłaca się nam jej rozbudowywać.
Innymi słowy, chmura hybrydowa jest również doskonałym rozwiązaniem dla organizacji pracujących w trybie sezonowym, utrzymujących się z pojedynczych, dużych zleceń.