Każdy przedsiębiorca prowadzący firmę ma pewne – wynikające z przepisów – obowiązki. Jednym z nich jest przekazanie odpowiednim organom kontroli skarbowej danych podatkowych za pośrednictwem JPK – rozwinięcie tego skrótu to Jednolity Plik Kontrolny. Normy były wprowadzane stopniowo od 1 stycznia 2016 roku. Nowe przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2018 roku, zobowiązują także właścicieli mikroprzedsiębiorstw do tworzenia oraz przekazywania JPK. W tym momencie każdy polski przedsiębiorca ma taki obowiązek, niezależnie od wielkości firmy. Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony przez Ministerstwo Finansów, aby działanie organów kontroli skarbowej oraz organów podatkowych było bardziej efektywne. Generowanie JPK polega na tworzeniu, przy pomocy odpowiedniego oprogramowania księgowego, zbiorów danych w formie schematu XML (JPK_VAT).
Zalety JPK
Założeniem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego jest uproszczenie procedury kontroli podatkowej. Dzięki nowym zasadom kontrolowanie będzie mniej pracochłonne, a odpowiednie organy będą miały łatwiejszy dostęp do transakcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyłudzenia podatkowe staną się trudniejsze. JPK pozwala na przykład na przeprowadzenie tak zwanych kontroli krzyżowych, czyli inspekcji wykonywanych równocześnie w kilku przedsiębiorstwach. Co bardzo ważne, taki audyt nie będzie teraz wymagał obecności kontrolera w firmie oraz fizycznej kontroli dokumentacji. Łatwy dostęp do potrzebnych danych pozwoli w sposób zdalny zlokalizować nieprawidłowe działania oraz zapobiegać nadużyciom. Na JPK skorzystają także przedsiębiorcy, ponieważ czas kontroli skarbowej będzie krótszy i mniej uciążliwy.
Kilka porad praktycznych
Przygotowanie JPK polega na wpisaniu we właściwe miejsca odpowiedniego arkusza kalkulacyjnego danych z rejestru VAT. Następnie należy założyć zaufany profil w platformie ePUAP oraz pobrać aplikację Klient JPK 2.0, która jest niezbędna do wysłania Jednolitego Pliku Kontrolnego. Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) jest gwarancją, że JPK został w prawidłowy sposób dostarczony.
Plik JPK można złożyć samodzielnie, ale w sytuacji, gdy nie czujemy się pewnie, warto to zadanie powierzyć profesjonalistom. Alternatywą jest wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania, takiego jak Comarch ERP Optima, który – dzięki kolejnym aktualizacjom – umożliwia import danych z plików JPK_VAT do rejestrów VAT, a także ich korektę. System Comarch ERP pozwala na obsługę dokumentów, które zostały wystawione w innych bazach programu Comarch oraz w programach innych producentów.