Jak działa radiowy odczyt wodomierza?
System zdalnego odczytu radiowego to rozwiązanie, które sprawdzi się w przedsiębiorstwach działających w branży wodociągowej i komunalnej. Umożliwia on odczyt danych z wodomierza „na odległość”, to znaczy, że inkasent nie musi znajdować się bezpośrednio przy urządzeniu.
Na system zdalnego odczytu radiowego składa się kilka elementów: wodomierz, który posiada numer seryjny, nakładki radiowej, również opisanej jednostkowym identyfikatorem, urządzenia które drogą radiową komunikuje się z nakładką radiową oraz oprogramowania na urządzeniu mobilnym (smartfonie, tablecie lub notebooku).
Dane w systemie zdalnego odczytu radiowego mogą być przekazywane z użyciem dwóch różnych metod.
Inkasencki system zbierania danych
Pierwsza w metod pobierania informacji o zużyciu wody to tak zwany inkasencki system zbierania danych. Osoba dokonująca odczytów, wyposażona w mikrokomputer z modemem radiowym, musi znajdować się w pobliżu wodomierza. Moduły radiowe przesyłają odczyty na pewną odległość. Identyfikatory urządzeń pozwalają na szybkie i sprawne wystawienie faktury za wykorzystane media. Dane trafiają do systemu informatycznego, a zadaniem pracownika jest przekazanie klientowi informacji o odczycie i należności. Co ciekawe, aby dokonać pomiaru, inkasent nie musi pozostawać w jednym miejscu – odczyt zostanie wykonany nawet podczas jazdy samochodem. W inkasenckim systemie zbierania danych stosuje się wodomierze z elementem impulsującym oraz moduły radiowe, które zliczają cykle tego elementu, a następnie przesyłają je do urządzenia inkasenckiego, które jest elementem zestawu inkasenckiego. Może to być laptop lub inne urządzenie mobilne, wyposażone w odbiornik radiowy do skomunikowania z wodomierzem.
Stacjonarny system zbierania danych
Drugi tryb pracy w systemie zdalnego odczytu radiowego to stacjonarny system zbierania danych. Jest to całkowicie zdalny mechanizm – dane nie są przekazywane do urządzenia inkasenckiego, ale do koncentratora, który za pośrednictwem sieci GSM wysyła je do serwera przedsiębiorstwa. Obydwa systemy łączy opcja zaprogramowania każdego z modułów w jednej grupie bilansowej, w określonym dniu miesiąca i wybranej godzinie. Moduł radiowy prześle do firmy również informację o ewentualnej próbie modyfikowania wskazań lub podejrzeniu awarii.
System zdalnego odczytu radiowego ułatwi komunikacje z wodomierzami, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Może być jedyną opcją odczytu w przypadku budynków, do których dostęp jest ograniczony, na przykład na terenie jednostki wojskowej lub fabryk, a także w domkach letniskowych, które przez kilka miesięcy w roku są niezamieszkałe. System zdalnego odczytu radiowego ułatwi też odczyty w lokacjach niebezpiecznych dla pracowników, na przykład narażonych na zalewanie błotem lub wodą.